O autorze
Zespół parlamentarny Platformy Obywatelskiej ds. badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej dla osiągnięcia korzyści politycznej zajmuje się odkłamywaniem nieprawdziwych teorii dot. wypadku z 10 kwietnia 2010 r. rozpowszechnianych przez Antoniego Macierewicza i jego współpracowników oraz wskazuje na przypadki wykorzystywania tych teorii do celów politycznych. Dziś, prawie 7 lat od tej katastrofy, PiS nadal walczy z prawdą smoleńską. Dlaczego?
http://faktyosmolensku.pl/

https://www.facebook.com/faktyosmolensku/

Tupolewizm – kolejna odsłona

23 stycznia 2008, godzina 19:07. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym w Mirosławcu rozbija się samolot CASA C-295M. Giną wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie. Wśród 20 ofiar znalazło się 16 wysokiej rangi oficerów polskiej armii. 10 kwietnia 2010 roku, godzina 8.41. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym w Smoleńsku Północnym dochodzi do wypadku samolotu TU-154M. Giną wszystkie osoby na pokładzie. Wśród 96 ofiar znaleźli się m.in. Prezydent RP z Małżonką, czołowi politycy oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.

5 grudnia 2016 roku z podlondyńskiego Luton zaplanowano powrót rządowej delegacji z premier Szydło dwoma samolotami CASA i E-175. Jednak podstawiono tylko Embraera, na pokład którego zdecydowano załadować nadkomplet pasażerów. Spowodowało to oczywiste zamieszanie i opóźnienie wylotu spowodowane pertraktacjami, kto leci, a kto czeka na następny samolot.

Co łączy dwie katastrofy z trzecim incydentem? Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, naruszanie procedur i skrajna nieodpowiedzialność.

Każdy lot z najważniejszymi osobami w państwie podlega instrukcji organizacji lotów statków powietrznych o statusie HEAD. Instrukcja ta m.in. nie pozwala na lot tym samym samolotem premiera i pierwszego wicepremiera oraz nakazuje planowanie lotów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Obecna ekipa rządząca pracuje nad nową wersją tego dokumentu. Możliwa będzie podróż premiera i jego pierwszego zastępcy. Dodatkowo czas przeznaczony na organizację lotu będzie mógł być skrócony nawet do kilku godzin. Niejasne są nowe zapisy wskazujące organizatorów takiej podróży oraz tworzenie list osób towarzyszących prezydentowi czy premierowi. Jednocześnie nowa instrukcja przewiduje możliwość rezygnacji ze statusu HEAD dla niektórych lotów najważniejszych osób w państwie, czyli świadome zmniejszenie bezpieczeństwa organizacji takiego lotu. Celem takiego rozwiąznia może być ułatwienie prywatnych podróży polskich polityków na koszt podatników.


Instrukcja HEAD była i jest przez polityków notorycznie nieprzestrzegana. Ale rozwiązaniem nie jest upraszczanie, tylko przestrzeganie procedur. W przeciwnym razie, dążenie do wygody polityków kosztem ich bezpieczeństwa grozi kolejną tragedią.

Tupolewizm trwa w najlepsze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...